CIF-SS boys soccer playoffs: Thursday’s scores, schedule for Saturday, Feb. 11

The scores from Thursday’s games in the CIF Southern Section boys soccer playoffs and the schedule for Saturday, Feb. 11.

CIF-SS BOYS SOCCER PLAYOFFS

Start times TBA

DIVISION 1

First round, Thursday

JSerra 4, Placentia Valencia 1

Fullerton 2, Godinez 1

Servite 2, Mira Costa 1

Montclair 3, San Marcos 0

Arlington 1, Aliso Niguel 0

Citrus Hill 2, Cathedral 1

South Torrance 2, Mater Dei 1 (OT)

Sunny Hills 1, Oak Park 0 (OT)

Quarterfinals, Wednesday, Feb. 15

JSerra at Fullerton

Montclair at Servite

Arlington at Citrus Hill

Sunny Hills at South Torrance

DIVISION 2

First round, Thursday

Cajon 3, Granite Hills 0

Agoura 3, Downey 1

Oxnard Pacifica 3, Channel Islands 0

Santa Ana Valley 2, Baldwin Park 0

Corona Santiago 1, Long Beach Wilson 0

Montebello 2, El Rancho 0

Artesia 3, Palmdale 1

San Clemente 2, Norte Vista 0

Los Osos 3, Desert Mirage 1

Long Beach Poly 5, Palos Verdes 4

Hesperia 4, Riverside Poly 0

King 2, Alta Loma 0

Santa Monica 1, Warren 0

Villa Park 2, Valley View 0

Loyola 2, Moorpark 0

Second round, Saturday, Feb. 11

Agoura at Cajon

Santa Ana Valley at Oxnard Pacifica

Corona Santiago at Montebello

Artesia at San Clemente

Los Osos at Anaheim

Hesperia at Long Beach Poly

King at Santa Monica

Loyola at Villa Park

DIVISION 3

First round, Thursday

Sierra Vista 7, Valencia 0

Newport Harbor 1, Bell Gardens 1 (Newport Harbor wins on PKs, 7-6)

Cabrillo 1, Claremont 0

Mission Viejo 1, Los Amigos 0

Bloomington 1, Redlands East Valley 0

Los Alamitos 2, Chino Hills 1

Crossroads 3, Saugus 1

Anaheim Canyon 4, Newbury Park 0

Hart 4, North Torrance 1

Millikan 3, La Quinta 2

Carter 3, Saddleback 2

El Dorado 2, South Hills 0

Quartz Hill 2, Oak Hills 0

Tustin 2, Lynwood 1

Edison 3, La Mirada 0

Crescenta Valley 2, Fontana 1

Second round, Saturday, Feb. 11

Newport Harbor at Sierra Vista

Mission Viejo at Cabrillo

Los Alamitos at Bloomington

Crossroads at Anaheim Canyon

Millikan at Hart

Carter at El Dorado

Tustin at Quartz Hill

Crescenta Valley at Edison

DIVISION 4

First round, Thursday

Harvard-Westlake 2, Buena 1

Glendale 2, Westlake 1

Ganesha 2, Rancho Cucamonga 1

Tesoro 2, Garden Grove Santiago 2 (Tesoro wins on PKs, 6-5)

Littlerock 2, Camarillo 0

Adelanto 0, Sultana 0 (Adelanto wins on PKs, 4-2)

Geffen 6, Savanna 0

Northview 2, Summit 1

Oxnard 2, Fountain Valley 1

Palmdale Aerospace 2, Arroyo 1

Garey 2, Garden Grove 1

El Toro 6, Chaparral 3

Orange Lutheran 3, Woodbridge 2

Bishop Amat 2, Jurupa Hills 1

Great Oak 4, Nuview Bridge 2

Santa Ana 1, Pasadena Marshall 0 (OT)

Second round, Saturday, Feb. 11

Harvard-Westlake at Glendale

Ganesha at Tesoro

Littlerock at Adelanto

Geffen at Northview

Oxnard at Palmdale Aerospace

El Toro at Garey

Bishop Amat at Orange Lutheran

Santa Ana at Great Oak

DIVISION 5

First round, Thursday

Coachella Valley 3, Esperanza 1

Colony 3, Grace Brethren 1

Palm Desert 3, Colton 2

Golden Valley 2, Leuzinger 1

Diamond Ranch 3, Foothill Tech 1

Orange Vista 4, Jurupa Valley 1

Norco 2, Vista Murrieta 1

El Segundo 4, La Canada 1

Riverside Prep 1, South Pasadena 0

Santa Paula 1, Cerritos Valley Christian 0

Linfield Christian 2, Rubidoux 1

Brea Olinda 1. Garden Grove Pacifica 0

California 1, Grand Terrace 1 (California wins on PKs, 4-3)

Irvine University 3, Elsinore 2

Cate 2, Pasadena Poly 2 (Cate wins on PKs, 4-1)

Animo Leadership 2, Torrance 2 (Animo wins on PKs, 8-7)

Second round, Saturday, Feb. 11

Coachella Valley at Colony

Palm Desert at Golden Valley

Orange Vista at Diamond Ranch

El Segundo at Norco

Santa Paula at Riverside Prep

Brea Olinda at Linfield Christian

California at Irvine University

Animo Leadership at Cate

DIVISION 6

First round, Thursday

San Gorgonio 1, Eastside 0

Portola 3, Windward 1

La Salle 1, Ontario Christian 0

Bishop Montgomery 1, Maranatha 0

Alhambra 3, Arrowhead Christian 0

Anaheim Fairmont 7, Hawthorne 2

University Prep 8, Loma Linda Academy 0

Chaminade 8, Laguna Blanca 0

Miller 7, Cathedral City 1

Irvine 1, Mayfair 1 (Irvine wins on PKs, 4-3)

Dunn 2, Nogales 0

Rowland 9, Redlands Adventist 1

Shadow Hills 3, Bellflower 1

Victor Valley 1, Paraclete 1 (Victor Valley wins on PKs, 4-3)

San Jacinto 3, Indio 0

Temescal Canyon 4, Arcadia 0

Second round, Saturday, Feb. 11

San Gorgonio at Portola

La Salle at Bishop Montgomery

Anaheim Fairmont at Alhambra

University Prep at Chaminade

Irvine at Miller

Dunn at Rowland

Victor Valley at Shadow Hills

Temescal Canyon at San Jacinto

DIVISION 7

First round, Thursday

Tahquitz 4, California Military 2

St. Paul 4, Webb 1

San Juan Capistrano Fairmont 4, Environmental Charter 0

Lennox Academy 3, Rancho Verde 2

Temecula Prep 2, Academy of Careers & Exploration 0

St. Genevieve 4, Cobalt 0

South El Monte 8, La Sierra Academy 0

Related Articles

High School Sports |


Notre Dame girls soccer reaches new heights with boost from stats, analytics and humor

High School Sports |


CIF-SS girls soccer playoffs: Pairings and schedule for every division

High School Sports |


CIF-SS boys soccer playoffs: Pairings and schedule for every division

High School Sports |


Double duty: Mike Evans coaching Chaminade’s girls and boys soccer teams to success

High School Sports |


CIF-SS boys soccer polls, Jan. 30

Pioneer 2, Milken 0

La Puente 4, Oakwood 0

Excelsior 2, Vasquez 1

Whittier Christian 3, Public Safety 1

Nordhoff 9, United Christian 2

Oxford Academy 1, Heritage 0

Chadwick 4, Buckley 0

Rancho Alamitos 3, Pilgrim 0

Gabrielino 2, Gladstone 0

Second round, Saturday, Feb. 11

St. Paul at California Military

San Juan Capistrano Fairmont at Lennox Academy

St. Genevieve at Temecula Prep

Pioneer at South El Monte

Excelsior at La Puente

Nordhoff at Whittier Christian

Oxford Academy at Chadwick

Gabrielino at Rancho Alamitos

Share the Post:

Related Posts

Generated by Feedzy